Eken, Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu'nu Ziyaret Etti
  • 20 Temmuz 2020 Pazartesi
  • 341

Ankara’da Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile görüşen Sivas Ticaret ve Sanayi Odamız (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, TÜDEMSAŞ’ın kapatılması yada küçültülmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirterek, fabrika kapasitesinin arttırılacağını söyledi.
Sivas Ticaret ve Sanayi Odamız (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş ve Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler'den oluşan heyet ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nu makamında ziyaret etti.
Ziyarette Eskişehir’de bulunan Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi (TÜLOMSAŞ), Sakarya’da bulunan Türkiye Vagon Sanayii A.Ş (TÜVASAŞ) ve Sivas’ta bulunan Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii A.Ş. (TÜDEMSAŞ) için 3 ilin sanayi ve ticaret odaları tarafından hazırlanan dosya Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na verildi.  
Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Eken, TÜDEMSAŞ’ın Sivas için önemine değinerek, yaşanacak küçültme yada kapatmanın şehrin ekonomisine vereceği zararı aktardı. 
Başkanımız Eken, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD)’na bağlı işletmelerden Türkiye Vagon Sanayii A.Ş. (TÜVASAŞ), Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş. (TÜLOMSAŞ) ve Türkiye Demiryolu Makinaları Raylı Sistem Araçları Sanayii A.Ş.’nin birleştirilmesi suretiyle Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii Anonim Şirketi’nin (TÜRASAŞ) kurulma nedenleri hakkında bilgi verdi. Bakanımız; bu birleştirme mevcut fabrikaların kapatılacağı yada küçültüleceği gibi bir planlama yok. Sivaslılar gönlünü ferah tutsun, TÜDEMSAŞ’ın kapasitesinin arttırılacağını söyledi. TÜRASAŞ Genel Müdürü Mustafa Metin Yazar’da toplantımızda bulundu ve kendisiyle de konuyu ayrıntılı görüştük” şeklinde konuştu.  
Başkanımız Eken, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na ilgi ve alakalarından ötürü teşekkür ettiğini belirterek, “Biz, oda başkanları olarak ilimizdeki ekonomiyi doğrudan ilgilendiren bu konuda yönetimde olursak kamuoyunu daha ayrıntılı bilgilendireceğimizi ifade ederek Bakanımızda TÜRASAŞ yönetiminde yer almayı talep ettik. Kendisi de konu hakkında değerlendirme yapacaklarını söyledi. Bakan Karaismailoğlu da konuyu değerlendireceklerini ifade etti” dedi.