Başkanlar Kurulu İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi
  • 22 Temmuz 2020 Çarşamba
  • 65

40 Sivil Toplum Kuruluşundan oluşan Başkanlar Kurulu, Sivas Ticaret ve Sanayi Odamız ev sahipliğinde istişare toplantısını gerçekleştirdi. 
STSO’da yapılan toplantıya, Başkanlar Kurulunda yer alan STK Başkanları katıldı.
Sivas Ticaret ve Sanayi Odamız (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, kurulun önemine değinerek, “Başkanlar Kurulumuz, söz konusu Sivas ise her zaman gövdesini taşın altına koymaktadır. Ben değil biz kavramının hakim olduğu ve ortak paydanın Sivas olduğu Başkanlar Kurulumuz daha aktif olarak çalışmalarını sürdürecektir” dedi. 
Kovid-19 salgını nedeniyle toplantıların yapılamadığına değinen Başkan Eken, “Bugün pandemi sürecini ve yapılan çalışmaları değerlendirmek için bir araya geldik. Ayrıca Ağustos ayı toplantımızda Başkanlarımız kendi alanlarıyla ilgili hazırlayacağı raporlar doğrultusunda yol haritamızı belirleyeceğiz. Ben tüm başkanlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hepsi gece-gündüz demeden şehre dair, temsil ettiği insanlar için çalışıyor. Bizlerde, Sivas TSO olarak, SESOB, Ticaret Borsası, Ziraat Odası, il genel meclisi başkanımız, sendikalarımız, diğer meslek örgütlerimiz, STK’larımız ve şehrin tüm kanaat önderleriyle çalışmalarımızı sonraki süreçte daha hızlı yapacağız. Başkanlar Kurulumuz adına tekrar söylüyorum; tek derdimiz Sivas, tek mevzumuz Sivas. Buradaki başkanlarımızın, Sivas’ın menfaatleri ve çıkarları dışında kişisel hiçbir düşüncesi yoktur. Ben, Başkanlar Kurulunda sizlerle bir arada olmaktan gurur duyuyorum, şeref duyuyorum. Katılımlarınızdan ötürü hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kurban Bayramımızın hayırlara vesile olmasını, birlik ve beraberliğe vesile olmasını, ülkemizin dünyada lider olmasını Cenabı Allah’tan diliyorum” şeklinde konuştu. 
İl Genel Meclisi Bakanı Hakan Akkaş, Başkanlar Kurulunda yer almaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Memleketin Dertleriyle dertlenen, bu anlamda elini taşın altına sokan insanlarız. Bir şehrin dinamiğini sivil siyaset oluşturur. Bunların hepsinin üstünde bir Sivaslı gerçeği vardır. Ticaret Sanayi Odası Başkanımıza böyle bir kahvaltıyı düzenleyip bizleri bir araya getirdiği için teşekkür ediyorum” dedi.
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, salgın sürecinde küçük esnafın olumsuz etkilendiğinin altını çizerek, “Pandemi döneminde gerek Avrupa’da gerek Türkiye’de büyük bir huzursuzluk yarattı. Özellikle Türkiye’de en fazla zarar gören küçük esnaf ve sanatkarlar oldu. Bazı işyerlerimiz kapandı, bazı işyerlerimiz açıldı. Ama özellikle hizmet gurubunda kahvecilerimiz, işyerlerinde oyun oynanmıyor ve 5-6 aydır bu esnaflarımızın iş yerleri kapalı. Biz, kahvecilerimiz ve diğer mağdur olan esnaflarımız için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ticaret ve Sanayi Odası başkanımıza bu toplantıyı yapıp, bizleri bir araya getirdiği için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Demiryol-İş Sendikası Sivas Şube Başkanı Murat Kütük TÜDEMSAŞ’ın, Sivas için önemine vurgu yaparak, “Gündemde TÜRASAŞ’a bağlanan TÜDEMSAŞ var. 1939’dan beri şehrimizde faaliyet gösteren cer atölyesi sonra TÜDEMSAŞ kurumumuz geçtiğimiz yılbaşında alınan kararlarla şimdi TÜRASAŞ adı altında Eskişehir, Sakarya, Sivas’taki fabrikaları birleştirerek tek bir genel müdürlük olması yasalaştı ve yürürlüğe girdi. Sürecin başından beri değerli Ticaret Odası Başkanımız Mustafa Eken beyle beraber siyasi erkle Ankara’daki bürokrasiyle, Sivas adına kayba uğramamak için bir mücadele veriyoruz. Şuana kadarda yansıma ve dönüşleri TÜDEMSAŞ adına iyi durumda. Bu hafta Ticaret Odası Başkanımız Mustafa Eken’in, Ankara’da görüşmeleri oldu, o konuda da kendisine teşekkür ediyorum” dedi. 
Tes-İş Sendika Başkanı Tevfik Güveri’de yaptığı konuşmada Kangal Termik Santralde yaşananları dile getirerek, “Kangal Termik Santrali 3-3.5 ay gibi bir süre kapalı kaldı. Bu dönemde biz, büyük bir çaba sarf etmeye çalıştık. Siyasilerimizle, genel merkezimizle istişarelerde bulunduk. Bu süreçle ilgili Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımıza teşekkür etmek istiyorum. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız ve aynı zamanda Başkan Kurulu Başkanımızın, Kangal Termik Santralle ilgili ulusal basında da yer alan açıklamaları bize güç vermiştir. Onun içinde Başkanlar Kurulu üyesi olmaktan gurur duyuyorum. Başkanlar Kurulumuzun kıymetini bilelim, birbirimizi severek, sayarak kenetlenip hep birlikte şehrimize hizmet edelim” ifadelerini kullandı. 
Sivas Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Özcan Binay ise Kurul çalışmalarının önemine değinerek Muhasebecilerin pandemi sürecinde önemli çalışmalar yaptığını ifade etti.
Kent Konseyi Başkanı Ahmet Alim ise “Sivas’a yön verecek olan, Sivas’ta nasıl hedefler olacak, nasıl çalışmalar yapılacak, bunlara yön verecek olan bizleriz, sizlersiniz. Başkanımıza çok teşekkür ediyorum Ankara’ya gittiniz, uğraştınız. Başkanım tek başına gitti Ankara’ya, tek başına uğraştı. Emeklerinden ötürü teşekkür ediyorum” dedi. 
Toplantıda Sivas’ın gelişmesi ve kalkınması için fikir alışverişi yapıldı.