Yönetim Kurulu Başkanı

Sivas TSO Yönetim Kurulu Başkanı

Tarih boyunca uluslar, gelişme evrelerinde örgütlenebildikleri ölçüde, başarılı olmuşlar. Kar ve zarar olgusunu paylaşmışlar, toplumsal barışı kurmuşlar hem de aynı ortak utku ile hareket etmişlerdir.

Bugün hepimizin ortak hedefi, ülkemizi dünya ölçeğinde büyük bir ekonomik güç haline getirmek. Sivas ölçeğinde ise ilimiz ticaret ve sanayisini bölgesinde ve ülke genelinde gıpta ile bakılır hale getirmektir. Ahlaki erdemler ışığında beraber üretmek, beraberce bölüşmektir. İstihdam yaratmaktır. Kendine has dinamikleri ve karakteristiği olan sanayi ekolü yaratmaktır. Sermaye yönünden kuvvetli, nitelikli göç alan, sosyal dokusu zengin bir il haline gelinmesine yardımcı olmaktır.

Odamıza üye olarak gücümüze güç kattığınız için minnet ve şükranlarımızı sunar, Ticaret ve Sanayi Odası olarak her zaman yanınızda olduğumuzu belirtiriz.

Selam, sevgi ve saygılarımızla.

Mustafa EKEN
Sivas TSO Yönetim Kurulu Başkanı

Teşvik için Topyekun Seferber Olmalıyız


Sivas Ticaret ve Sanayi Odamız (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken,  Yatırımlarda Devlet Yatırımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar’ın resmi gazetede yayımlanmasının ardından değerlendirmede bulundu. 
Sivas Ticaret ve Sanayi Odamız (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, “Bugünkü Resmi Gazete'de Yatırım Teşvik Uygulamaları Bölgesi sistemiyle ilgili değişiklikler yayımlandı. Sivas 4. Yatırım Teşvik Uygulamaları Bölgesinde yer aldı. Ancak Akıncılar, Zara, Gölova, Kangal, Ulaş, Altınyayla, Hafik, Yıldızeli ve Koyulhisar ilçelerimiz 5. Yatırım Teşvik Uygulamaları Bölgesi teşviklerinden faydalanacak. Bu ilçelerimizde OSB kurulursa yatırımcılar 2 alt bölgeden yani 6. Bölge teşviklerinden faydalanabilecek. Kararnamenin bu kısmı ilçelerimiz adına sevindirici, hayırlı olsun” dedi.
Demirağ Organize Sanayi Bölgesi’nin özel teşviklerden faydalanacağı sözünü Şubat 2019’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiğini ifade eden Başkanımız Eken, “Sayın Cumhurbaşkanımızdan, Demirağ OSB’nin teşvikte 6. Bölgeye alınmasını talep ettik. Kendisinin bugüne kadar söz verip yapmadığı bir şey olmadı ve en kısa zamanda bunun gerçekleşeceğine olan inancımız tamdır. Tabi ki yayımlanan Kararnamede, Demirağ OSB’nin olmaması bizleri üzmüştür. Ancak Sivas Demirağ OSB’nin 6. bölge teşvik kapsamına yani Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle en özel teşviklerin verileceği kararnamenin imzalanmasını bekliyoruz. Umuyoruz ki en kısa zamanda Demirağ OSB konusunda Cumhurbaşkanımız kararnameyi yayınlar ve özel teşvik kapsamına alınır” şeklinde konuştu. 
Teşvikler Sivas’ın geleceği için, işsizliğin bitmesi ve kalkınma için olmazsa olmazımızdır diyen Başkanımız Eken sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Teşvikler konusunda şehrimiz bir ve bütün olarak aynı hedefe gitmelidir. Yani bir bütün olarak konuyu gündemde tutmalıyız. Valimiz öncülüğünde Vekillerimiz Belediye Başkanımız, STK’larımız, hep bir ağızdan aynı şeyi söylemeliyiz. Valimiz, Belediye Başkanımız ve Sivas heyetimiz ile gerçekleştirdiğimiz İstanbul ziyaretimizde 10 ila 15 Bin kişinin istihdam edileceği yatırımların sözünü aldık. Kararnamede en kısa zamanda imzalanırsa işsizlik oranımızın Yüzde 40’ını istihdam etmiş olacağız.”